popis činnosti

V lakovně O.O.T.B. Solutions a.s. se provádí povrchová úprava kovů práškovými plasty. Pro širší veřejnost je tento druh povrchové úpravy znám pod názvem komaxitování.

Základním předpokladem pro úspěšné nanesení práškové nátěrové  hmoty (PNH) je neznečištěný povrch podkladu. Proto součástí naší  výrobní linky je velice kvalitní a moderní chemická předúprava. Tato  předúprava je prováděna postřikovým způsobem ve čtyřech stupních,  které zahrnují odmaštění s antikorozní a kotvící pasivací  fosfátováním, teplý oplach, oplach demineralizovanou vodou a sušení. Další předúpravy, jako jsou žárové či galvanické zinkování a  chromátování (na hliník), zajišťujeme formou kooperací.

Po provedení správné předúpravy povrchu výrobku lze nanést PNH.  Dnes se prakticky veškeré PNH nanášejí stříkáním v elektrostatickém  poli. Společnou vlastností všech procesů toho druhu je, že částice  prášku se elektricky nabíjejí, zatímco lakovaný předmět je uzemněn. Výsledná elektrostatická přitažlivá síla stačí k vytvoření dostatečné  vrstvy prášku na předmětu a udrží suchý prášek na místě, dokud se  prášek neroztaví a nepřilne k povrchu. Částice prášku se  elektrostaticky nabíjejí buď průchodem prášku vysokonapěťovým  elektrostatickým polem (statika) nebo třením prášku o izolant (tribo). V lakovně O.O.T.B. se převážně používá způsob tribo nanášení.

Našim výhradním dodavatelem chemikálií je firma IDEAL-Trade Service, spol. s.r.o. Brnologo ITS.